L-Arginin nedir

L-Arginin

Yarı esansiyel bir aminoasit olan Arjinin, diğer adı ile L-Arginin olarak da bilinir. Vücutta doğal olarak üretilemeyen bu aminoasiti beslenmemize entegre etmemiz çok önemlidir. Süt ürünleri ve kırmızı et başta olmak üzere birçok gıdada doğal olarak bulunur.

Özellikle büyüme hormonu salgılanmasında baş etkenlerden biridir. Çocuklar ve bebeklerin daha yoğun olarak ihtiyaç duyduğu bu amino asit, bağışıklık ve savunma sistemi gelişimi için önem taşır. Ayrıca yaraların iyileşmesinde ve hasarların onarımında büyük rol oynar.Büyüme hormonun salgılanması sosyal ve psikolojik problemlerde etkilenebilmektedir. İyi uyku düzeni sağlıklı beslenme, günlük düzenli fiziksel aktivite ve spor bu hormonal salınıma olumlu yönde etki yapmaktadır.

Doğumdan sonraki ilk yıl büyümenin en hızlı olduğu dönemlerden biridir. 2-4 yaş arası
yavaşlama olur ama yine de önemli boy uzaması gerçekleşir. 4 yaştan sonra ergenliğe kadar olan
dönemde büyüme daha yavaş ve daha durgun olarak gerçekleşir. Büyüme için mevsimsel değişikliklerde önemlidir. Genelde çocuklar kış mevsiminde daha yavaş büyürler, yaz mevsimlerinde ise büyümeleri daha hızlı olur. Bu farkın yaz aylarındaki uykunun fazlalığı, güneş ışığındaki faydalanmanın fazlalığı, çocuğun okul stresinden uzak olması ve alenin ruhsal rahatlığıyla ilgisi olabilir. Büyüme için beslenmenin iyileştirilmesi eksik beslenmenin gerekirse gıda takviyeleriyle giderilmesi yaz- kış önemlidir.

Son zamanlarda büyüme hızının L-arginin içerikli vitamin şuruplarla (piyasada 250mg/5 ml de
sunulmaktadır) olumlu yönde etkilendiği bildirilmektedir. Tek başına bir etkenin önemli olmadığı ve multi-faktöriyel bir süreç olan büyüme ve gelişimin desteklenmesi gıda takviyeleriyle desteklenebilir. Fakat kaliteli ve dozajı önemli olan bu destek ürünlerinde dikkatli olunmasında fayda vardır. Ürün seçerken biyo-eşdeğerlilik aranmadığından genelde kendini kanıtlamış ürünleri seçmemizde fayda vardır. (Bkz: Argivit ailesi)

Yrd.Doç.Dr. Murat Doğan